Nastawienie do pacjenta i dyskrecja doktora – gdzie znaleźć polecanego doktora?

Jest niesłychanie istotna kwestią, gdyż zezwala na stworzenie trafnej atmosfery w gabinecie, albowiem jej brak może świadczyć o złym usposobieniu pana doktora. Doktor przyjazny pacjentowi, grzecznie zaprosi go do gabinetu, wskaże krzesło na jakim wolno usiąść, po czym przystąpi do wywiadu. O podejściu do pacjenta ma okazję zaświadczać sposób w jaki ten wywiad jest przeprowadzany, czy lekarz komentuje odpowiedzi na nasze pytania, kpi z nas, czy raczej uspakaja. Ma to wpływ nie jedynie na samą wizytę lecz również na jej dalszy ciąg, gdyż w momencie w którym pacjent czuje się komfortowo wizyta jest mniej nieprzyjemna.

Niestety jednak dziś są lekarze, którzy zachowują się w taki sposób, iż pacjent ma doświadczenie że siedzą w gabinetach za karę. Ewidentnie dają to do zrozumienia poszczególnym pacjentom którzy wchodzą do gabinetu.

Wielu takich doktorów zostaje następnie niezmiernie nisko ocenianych na stronach na których prowadzony jest ranking lekarzy – przetestuj BliskiLekarz.pl. Nie należałoby iść do takich speców, a też ostrzec przed nimi inne osoby, być może kiedy zmniejszy się obecność zmienią swój stosunek do pacjentów, a co za tym idzie polepszy się jakość wykonywanych przez nich usług. Biały personel jest zobowiązany przestrzegać tajemnicy leczniczej, niemniej jednak w wielu przypadkach niestety jest ona łamana. Kiedy wchodzimy do gabinetu a lekarz komentuje wygląd lub ewentualnie też objawy choroby poprzedniego pacjenta, jest to niedopuszczalne zachowanie. Jednak nasze milczenie jest przyzwolenie na tego typu posunięcia. Również w poradni kobiecej, gdy pielęgniarka na całą poczekalnie wykrzykuje pytając która z kobiet jest w ciąży, lub ewentualnie również indywidualnie po nazwisku.

Prawdziwa dyskrecja polega na tym że lekarz rozmawia z pacjentką o jej komplikacjach, ale jedynie do momentu aż ona wyjdzie z gabinetu, kiedy wkracza kolejna osoba to poświęca uwagę jej dolegliwością a nie poprzednich pacjentów. Sporo negatywnych komentarzy można następnie przeczytać na witrynach gdzie prowadzony jest ranking lekarzy. Jeśli lekarz się przy nas będzie zachowywał w sposób karygodny jesteśmy w stanie go upomnieć, lub też też wyjść z gabinetu, oraz umówić się na wizytę do innego specjalisty. Zachowanie lekarza jest uzależnione od tego czy pacjenci mu na to pozwalają, i jaka będzie ich riposta na daną nowinę, poprzez niego do nich wypowiedzianą.

Zobacz także