Czy w nowoczesnym gabinecie dentystycznym musi być ból?

Chorobą, kuracją jakiej lekarze stomatolodzy zajmują się zdecydowanie zazwyczaj jest próchnica zębów. Dotyka ona również osoby dojrzałe, jak oraz dzieci – przy czym od jakiegoś już czasu wiek pacjentów systematycznie ulega obniżeniu, co jest niezwykle niepokojącym zjawiskiem.

Zaświadcza albowiem po pierwsze – o niezadowalającym stanie zdrowia dentystycznego Polaków, po drugie – o niskiej świadomości i pomijaniu kwestii połączonych z profilaktyką chorób uzębienia i jamy ustnej. Przyczyn próchnicy zębów można wymienić wiele, niemniej jednak w tym kontekście mówi się z reguły o nieprawidłowym sposobie odżywania się oraz o diecie, w której jest zdecydowanie za dużo cukrów. To w jakim szczeblu zęby są podległe na próchnicę zależy od pojedynczych cech danego organizmu.

Za nie tudzież odpowiadają nie tylko geny, niemniej jednak także oraz wiele innych składników, np. środowisko, w jakim człowiek żyje. Nieleczona próchnica prowadzi do znacznych powikłań leczniczych. Rozwój choroby można co prawda powstrzymać, jakkolwiek nie m takiej możliwości, by dotknięta oraz zniszczona struktura zęba zregenerowała się. Niejednokrotnie nie ma innego wyjścia jak niestety likwidacja zęba.

W leczeniu próchnicy zębów duże znaczenie odgrywa profilaktyka. Obejmuje ona swoim zakresem m. in. wizyty kontrolne u dentysty, właściwą dietę etc. Każdy gruntownie zdaje sobie sprawę z tego, że należy systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny – w praktyce jednak różnie z tym bywa, co weryfikuje stomatolog.

Dla wielu ludzi świadczy to ogromny stres. Trudno się w zasadzie temu zadziwiać, ponieważ leczenie stomatologiczne nie jest niczym przyjemnym. Należy niemniej jednak bez jakichkolwiek zahamowań zwrócić uwagę na to, iż metody leczenia używane przez współczesnych dentystów nadzwyczaj się różnią od tych użytkowanych kiedyś – zresztą, nawet na przestrzeni ostatnich paru lat zaszły w tym zakresie kolosalne zmiany. W tym kontekście zdecydowanie najważniejszą kwestią jest redukcja bólu. Towarzyszy on nierozdzielnie znacznej większości zabiegów zębowych. Akceptacja bólu jest osobną cechą każdego człowieka – jeden jest w stanie wytrzymać więcej, inny mniej.

Zobacz także